2025/2026

ReinAard — het feuilleton

De complete Vos in het Bostheater

14/06 Terschelling
15/06 Terschelling
16/06 Terschelling
17/06 Terschelling
18/06 Terschelling
14/06 Terschelling
15/06 Terschelling
16/06 Terschelling
17/06 Terschelling
18/06 Terschelling

De complete Vos in het Bostheater

ReinAard is een klein mirakel: strak in het spoor van “Willem die Madocke maecte”, maar ook helemaal Lanoye.’ Dat schreef Frits van Oostrom, befaamd Reynaert-kenner, in zijn lovende bespreking in de Volkskrant. Hij voegde eraan toe: ‘Te hopen valt dat de auteur zelf zijn tekst ook op toneel gaat brengen.’

Die wens wordt verhoord. Exclusief voor Oerol brengt begenadigd performer Tom Lanoye ‘zijn’ Vos in de vorm van een feuilleton: in vijf afleveringen van telkens een uur. Het wordt een verbaal huzarenstuk gebaseerd op ReinAard, zijn bestseller en eigen visie op de vos. Balancerend tussen het verhevene en het banale, het geestige en het wrede, ronkend Nederlands en platvloers Neder-Engels, maar altijd swingend als de neten. Meer dan zijn stem, een fles water en een microfoon heeft hij daarvoor niet nodig.

Dat maakt van ReinAard — het feuilleton een unieke belevenis: een schrijver die zich meet met antieke personages en de eigentijdse woorden die hij voor hen bedacht. Een literaire vogelvlucht met een meedogenloze vos als hoofdpersoon — ‘een superieure schelm, wiens eeuwenoude streken verbijsterend actueel illustreren hoe populisme werkt’, volgens Humo. Of: hoe de leugen nog steeds regeert, weliswaar dankzij smakelijke verzen en uitgekookte vloeken. Ze werden bekroond met zowel de Gerrit Komrij-prijs als een Humo’s Pop Poll-medaille (‘Beste boek van 2025’).

‘Spectaculair: hypermodern, opzwepend en geestig’ (Het Parool) ++++ ‘Meesterlijke literaire make-over’ (Het Nieuwsblad) ++++ ‘Wervelend en ronduit indrukwekkend’ (De Standaard) ++++ ‘Heerlijk subversief en schunnig’ (Humo) ++++ ‘Wat Lanoye doet met de vos, grenst aan het ongelooflijke: meeslepend en gepassioneerd, maar ontdaan van alle zoetigheden… Iedereen zou deze ReinAard moeten omarmen’ (Frits Spits in De taalstaat)