2025/2026

Uitgelezen september 2025

Uitgelezen 2025-'26

23/09 Gent
23/09 Gent

Een vlugge blik op de Uitgelezen-tafel van september toont ons drie zeer uiteenlopende wijzen waarop de literatuur een wereld in crisis kan verwerken. Eerst belanden we met Mario en de magiër van Thomas Mann in de nazomer van 1930 waar een mysterieuze magiër met zijn gekonkel de inwoners van een Italiaans dorp tot irrationeel gedrag verleidt. Het angstaanjagend kleine verschil tussen toen en nu was voor Koenraad Tinel de motor om vol vuur en verontwaardiging Manns verhaal van illustraties te voorzien.

Vervolgens neemt Gaea Schoeters ons mee richting Berlijn waar de president van Botswana de Duitse regering 20.000 olifanten cadeau heeft gedaan. Met die premisse ontvouwt Het geschenk zich als een intelligente en hilarische satire. Met vaste hand leidt Schoeters haar lezer langs de initiële wanhoop van de zittende bondskanselier tot aan zijn schone schijn, loze beloften en desastreuze beslissingen.

Lara Pawson uiteindelijk toont ons dat je om de staat van de wereld te zien niet eens je keuken hoeft te verlaten. ‘De pepermolen voelt als een voor mijn vuist gemaakte handgranaat,’ schrijft ze. En als voormalig oorlogsverslaggever in onder meer Angola en Ghana kan zij dat waarschijnlijk akelig goed weten. Verbruikt licht vermengt fictie, memoir en jarenlange journalistieke ervaring om te tonen welke sporen de spullen om ons heen door de aarde trokken voor ze bij ons terechtkwamen. Bereid je voor op een even gevaarlijke als liefdevolle trip.

Als Vooruitlezer verwelkomen we Paul Demets, actrice Sachli Gholamalizad brengt enkele Iraanse liederen.

Uitgelezen is een programma van Behoud de Begeerte en VIERNULVIER in samenwerking met Bibliotheek De Krook, Iedereen Leest en Poëziecentrum.

met

Paul Demets Jan Dertaelen Sachli Gholamalizad Ruth Joos Anna Luyten  Jesse Vandamme

onderdeel van

extra

signalement
23/09/2025

Tijdens Uitgelezen in september tipte Ruth Joos Dikke kus, dag-dag, de nieuwe roman van Claire-Louise Bennett. Luister haar tip hier terug.

signalement
23/09/2025

‘Een gevaarlijk boek,’ aldus Jesse Vandamme over Monogamy van Adam Phillips. Luister hier zijn signalement.

signalement
23/09/2025

‘Enorm geslepen van schrijfstijl, niets staat er zomaar.’ Luister nu naar Anna Luytens signalement van Vivian Gornicks Een vrouw apart. En de stad.

signalement
23/09/2025

‘Prachtig geschreven, stilistisch is het echt een kunstwerkje.’ Aan Jan Dertaelen de eer om de eerste boekentip van het nieuwe seizoen van Uitgelezen te geven. Luister zijn signalement van Het lichtje in de verte nu terug.